All Products
Keywords [ testing equipment ] match 594 Products.
Hot Air Thermal Shrinkage Tester For Dipped Polyester Cords Yarn Shrink Tester By ASTM D4974 Method
| Conditions Of Use: | -10~+40℃, RH: 45%~85%, No Vibration |
|---|---|
| Temperature Range And Accuracy: | Ambient~250°C; ±0.1°C |
| Shrinkage Resolution: | 0.01% (100% Is 250mm) |
Internal Bond Tester for Rapid Delamination Analysis Multi-Ply Papers and Boards Internal Bond Tester
| Sample Size: | 25.4*25.4mm (Five Groups) |
|---|---|
| Sample Holding Force: | 0~400N (Adjustable) |
| Sample Pressure Range: | 0~65kg/cm² |
Melt Flow Rate Tester Extrusion Plastometers For Thermoplastics Material
| Measuring Range(MFR): | 0.1-400.00g/10min |
|---|---|
| Temperature Range: | Ambient~450°C |
| Cylinder Internal Diameter: | 9.550mm ± 0.025mm |
Paper Strength Tester About Bending Stiffness Detection Measuring Bending Resistance And Stiffness Of Paper And Board
| Test Range: | (0~10000)mN |
|---|---|
| Bending Length: | 5, 10, 15, 20, 25, 30, 40, 50 Mm |
| Bending Angle: | 1 °~ 90 ° |
Best Bending Resistance Measurement Instrument For Printed Paper Material ISO 5628 Paper Bending Tester
| Test Range: | (0~10000)mN |
|---|---|
| Bending Length: | 5, 10, 15, 20, 25, 30, 40, 50 Mm |
| Bending Angle: | 1 °~ 90 ° |
Cheap Manual ASTM F1115 Carbonated Drink Co2 Tester Loss Rate Tester For Carbon Dioxide
| Test Range: | 0~1MPa |
|---|---|
| Resolution: | 0.0001MPa |
| Shaking: | Manual |
High Efficiency Five Point Gradient Heat Sealing Tester ASTM F2029 Heat Sealing Analyzer For Heat Sealable Pet Film
| Sealing Temp.: | Ambient~250℃ |
|---|---|
| Temp. Gradient: | ≤20℃ |
| Deviation: | ±0.2℃ |
Gradient Heat Seal Tester For BOPP Film ASTM F2029 Heat Seal Data Tester Polyester Films Heat Seal Data Measurement
| Sealing Temp.: | Ambient~250℃ |
|---|---|
| Temp. Gradient: | ≤20℃ |
| Deviation: | ±0.2℃ |
Plastic Mixtures Film and sheet Heat Shrink Ratio ASTM D2732 Unrestrained Linear Thermal Shrinkage mearsurement machine
| Sample Size: | ≤160 Mm X 160 Mm |
|---|---|
| Temperature Range: | Ambient ~ 200°C |
| Accuracy: | ±0.3°C |
High Accuracy Hot Seal Tack Tester For Plastic ASTM F1921 Polyester Film Hot Seal Strength Tester With High Efficiency
| Sealing Temp.: | Ambient~250℃ |
|---|---|
| Temp Accuracy: | ±0.2℃ |
| Dwell Time: | 0.1~9999s(Hot Tack ) |


